کتاب "بسیار سفر باید"
یکشنبه 22 فروردین 1400 بازدید: 543


به گزارش روابط عمومی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران(ISTTA)، کتاب "بسیار سفر باید" با موضوع جستارهای انسان شناختی در زمینه گردشگری و سفر به همت مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران توسط سازمان انتشارات جهاددانشگاهی به تألیف دکتر نعمت الله فاضلی دانشیار پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی منتشر شده است.
آنچه که در کتاب حاضر ارائه شده‌ است با استفاده از روش خود‌مردم‌نگاری و مردم‌نگاری زندگینامه خودنوشته است. نویسنده که سال‌هاست تجربه تدریس و نوشتن متون علمی-تحقیقی دارد تلاش کرده است با استفاده از روش شرح حال‌نویسی برخی ويژگی‌های تلقی و تصور ايرانيان از غرب و بريتانيا و در بخش‌های عمده‌ای از کتاب در خصوص سفر به عنوان فعالیتی توام با تحقیق و تأمل بر اساس تجربه زیسته‌اش توضیحاتی ارائه شده است. در مباحث این کتاب نویسنده از تمامی منابع دسترس دانش برای بسط ایده‌ها و توصیف و تفسیر تجربه‌هایش از سفر بهره برده است. 

از سوی دیگر تجربه گردشگران از گردشگری مورد بررسی و ملاحظه قرار گرفته است. و تلاش شده است است تا از منظر پدیدارشناسانه و یا نوعی پدیده فرهنگی یا اجتماعی به تجربه‌ی گردشگری پرداخته شود. این کتاب باتکیه بر روش مردم نگاری  و تحلیلی شناختی نوین از پدیده گردشگری ارائه می‌دهد.
راوی این سفرنامه نه مسافرصرف، بلکه مردم نگاری است که به طور حرفه ای دغدغه شناخت فرهنگ و فرهنگ ها را دارد. از این رو برای راوی، سفرنامه هایی که در این کتاب آورده شده است نه تنها حکم حدیث نفس یا خودبازگویی لحظاتی از زندگی، بلکه چیزی به مثابه یک روش برای ثبت، توصیف و بازنمایاندن فرهنگ از منظر دانش و تجربه ای بین فرهنگی است. سفرنامه روایت مسافر از زندگی است. حاصل این جابجایی جغرافیایی، پویایی فرهنگی است که باعث کنجکاوی ذهن و ضمیر مسافر بین خود و دیگری برای شکل بخشیدن و دست یافتن به خودی دیگر می شود. خود دیگری که دیگری را در خود دارد بی آنکه خود را به دیگری واگذارد. این تلاش فکری تقلایی روشنفکرانه ی برای دستیابی به جهانی آرمانی یا بهتر ساختن وضع موجود در سایه اگاهی انتقادی، آگاهی از ایم که سفر و گردش تنها یک امر تک ساختی تحت سلطه هژمونی لذت طلبی نیست بلکه امری چند ساحتی است. این اثر بازخوانی نگاه به ساحت های طردشده سفر و گردشگری است.
 
   گفتنی است این کتاب در 176 صفحه و شمارگان 1000 نسخه با قیمت 11000 تومان از سوی سازمان انتشارات جهاد دانشگاهی به چاپ رسیده است و علاقه‌ مندان برای تهیه این کتاب می‌توانند با شماره تلفن 66491136 تماس حاصل نمایند.

مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2018 istta.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir , Graphic by Yousefi
logo-samandehi