برگزاری پانزدهمین دوره طرح ملی "ایران، مرز پرگهر"
دوشنبه 3 تیر 1398 بازدید: 606

به گزارش روابط عمومی مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران(istta)، رحیم یعقوب زاده رئیس مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران و رئیس طرح ملي "ايران، مرز پر گهر" گفت: این طرح با هدف تقویت روحیه خودباوری و تحقق شعار «ما می‌توانیم» ویژه دانشگاهیان و نخبگان دانشگاهی سراسر کشور به منظور آشنایی آن‌ها با مواریث فرهنگی، تمدنی و طبیعی پروژه‌های ملی و توانمندی‌های صنعتی، اقتصادی، علمی- آموزشی و زیربنایی کشور انجام می‌شود.
وی افزود: اين طرح از سال 1384 تا پايان سال تحصيلي 1397 در 14 دوره در سراسر کشور برگزار شده است که پانزدهمین دوره آن از فروردین لغایت اسفند 1398 با بازدید از پروژه‌های ملی و مواریث تاریخی ایران اسلامی(اردوهای فناورانه)، کویرنوردی و کویرشناسی دانشجویان (اردوهای دریای خاک)، کوه‌نوردی آماتوری دانشجویان (اردوهای گنبد گیتی) و طبیعت‌گردی دانشجویان (مناطق چهارگانه حفاظت محیط زیست ایران) (اردوهای بوم‌گشت) انجام می شود.
رئیس طرح افزود: اردوهای "ایران مرز پرگهر" که به همت همکاران جهادگر در جهاددانشگاهی و مرکز گردشگری علمی- فرهنگی دانشجویان ایران چهاردهمین دوره خود را پشت سر گذاشته است، از طرح‌های فرهنگی برجسته‌ای است که مورداستقبال خوب دانشجویان قرار گرفته است.
یعقوب زاده خاطرنشان کرد: این طرح یا هدف آشنایی دانشگاهیان با آثار و مواریث فرهنگی و طبیعی و پروژه‌های صنعتي سراسر کشور در راستاي افزايش خودآگاهی، خودباوري ملي و شناخت و صیانت از محیط زیست و با سه رویکرد اصلی گردشگري علمي، صنعتي و فناورانه، گردشگري فرهنگي و طبیعت‌گردی برگزار می گردد و تاکنون توانسته است علاوه بر اجرای بازدیدها ویژه دانشجویان دانشگاه ها، اردوهای ویژه ای برای مستعدین تحت پوشش بنیاد ملی نخبگان و اعضای سازمان جوانان جمعیت هلال احمر نیز اجرا نماید.
در طراحی و اجرای  "اردوهای ایران مرز پرگهر" تلاش می‌شود تا با ارائه مدلی مناسب از بازدید علمی و متناسب با رشته-های تحصیلی، دانشجویان از مقاصد طبیعی، بناهای فرهنگی و تاریخی و پروژه‌های صنعتی بازدید نمایند تا شناختي به صورت رودررو و بی‌واسطه با ابعاد مختلف سرزمینی ایران شکل گیرد و نكته مهم اين كه اين‌گونه شناخت‌هاي بي‌واسطه از درجه بالای روایی و اصالت برخوردار است كه در نتيجه خودآگاهی تاریخی در دانشجویان ایجاد می‌شود که ضمن آشنايي دانشجويان با هویت‌های اصیل(در برابر هویت‌های کاذب و گاه مخرب)، اعتماد به نفس آنها را برای ساختن ایران امروز بر پایۀ دستاوردهای ایران دیروز ایجاد مي‌كند. این غایت دستاورد اين طرح است که اگر این طرح با کیفیت و کمیت بیشتری صورت پذیرد زمینه‌ساز بسیاری از اتفاق‌های خوب آینده خواهد بود. به صورت معمول اختتاميه طرح در اسفندماه برگزار خواهد شد كه طي آن از واحدهاي برگزيده و دانشجويان نمونه شركت‌كننده در طرح تقدير مي‌گردد.
براین اساس؛ همه‌ی دانشجویان و اساتید علاقمند به شرکت در این اردوها می‌توانند به معاونت‌های فرهنگی جهاد دانشگاهی در سراسر کشور مراجعه یا برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران به آدرس www.istta.ir و کانال تلگرامی @ISTTA مراجعه کنند.


 

مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2018 istta.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir , Graphic by Yousefi
logo-samandehi