عملیات مرمت پایه‌های پل "گپ" خرم‌آباد آغاز شد.
چهار شنبه 13 تیر 1397 بازدید: 454

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مرکزگردشگری علمی فرهنگی دانشجویان ایران (ISTTA)به نقل از ایسنا، عملیات مرمت پایه‌های پل "گپ" خرم‌آباد از دوره صفوی با حمایت اداره کل امور پایگاه‌ها و همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان لرستان آغاز شد.
علی مصطفی‌نژاد، مدیر پایگاه پل‌های تاریخی لرستان با اعلام این خبر گفت: در این عملیات پی‌گردی، خواناسازی، مرمت آب شکن‌های اصلی و قدیمی پل، ایجاد ساخت پایه‌های سنگی روی بستر اصلی همراه با برش بتون‌های دور تا دور پایه‌های بتونی انجام می‌شود.

وی با اشاره به واقع شدن این پل در مرکز شهر و روی رودخانه شهر خرم‌آباد که دو بخش شرقی و غربی شهر را به هم پیوند می دهد، پل "گپ" را پلی ویژه ازدوره صفویه معرفی‌کرد که دارای شاه‌نشین است و افزود: این پل با بیش از ۳۵۰ متر طول ۲۰ چشمه طاق آجری  و ۲۱ پایه با موج شکن‌هایی از سنگ پاک‌تراش و مثلثی شکل دارد که در سال ۱۳۷۸در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

او با تاکید بر اینکه پل صفوی خرم آباد به رغم تاریخی بودن و ثبت ملی در سال‌های گذشته مشکلات متعددی داشته و در حال حاضر به علت عبور و مرور خودروها بار سنگین ترافیک شهر خرم‌آباد را هم به دوش می‌کشد و از این رو مرمت کامل آن با توجه به عدم امکان توقف عبور و مرور وجود ندارد، افزود: در این زمینه پیشنهاد پل جایگزین ارایه شد که مورد استقبال مسئولان شهری قرار گرفت و در هفته‌های گذشته کلنگ اجرای دو پل جایگزین برای پل گپ از سوی استاندار ، معاونت عمرانی استانداری لرستان  و شهرداری خرم آباد زده شد.

به گفته‌ی وی قرار است این دو پل جایگزین ظرف هشت ماه به بهره‌برداری رسد.

مصطفی‌نژاد گفت: با  تکمیل این دو پل جایگزین  مرمت کامل پل صفوی از پی پل به شکل اولیه تا احیاء طاق‌ها و جان پناه‌ها و آب شکن‌ها امکان‌پذیر و تبدیل این پل از سواره به پیاده فراهم خواهد شد.

او با توجه به موقعیت این پل در مرکز شهر و مجاورت و حریم قلعه تاریخی فلک افلاک افزود: مرمت، بازسازی و تبدیل این پل از سواره به پیاده از جمله موارد جذب گردشگر خواهد بود.

مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران
تمام حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مرکز گردشگری علمی-فرهنگی دانشجویان ایران می باشد و استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
Copyright ©2018 istta.ir All rights reserved. Powered & Designed by WebTakin.ir , Graphic by Yousefi
logo-samandehi